Pierwszy trening CrossFit w 2022? Witamy w  Nowym Roku!

Witamy w szalonej ekipie Elektromocnych! Cieszymy się, że z nami jesteś i mamy nadzieję, że zostaniesz na dłużej. Pewnie masz w głowie cel, z którym tu przychodzisz.

Każda motywacja, aby zacząć przygodę z ruchem, jest dobra, ale wielkie rzeczy wymagają czasu, więc na dobry początek nastaw się, że osiągnięcie wymarzonej sylwetki albo kondycji z czasów liceum to nie kwestia kilku dni, tylko co najmniej miesięcy.
A może się zdarzyć że jak przetrwasz pierwsze trudności, zapomnisz nawet, że na początku chciałeś “tylko” schudnąć, bo aktywny tryb życia stanie się czymś normalnym, a trening będzie obowiązkowym punktem planu dnia. I przyjemnym.

Pierwszy trening CrossFit? Wciąż pamiętamy.

Aby tak się stało i postanowienia noworoczne nie wyparowały z głowy razem z ostatnimi resztkami szampana, mam dla Ciebie kilka rad na pierwsze tygodnie sportowej przygody.

Jeśli wracasz do treningów po długiej przerwie albo nigdy systematycznie nie trenowałeś, na początku będzie nieprzyjemnie. Każdy z nas trenujących dłużej wspomina swój pierwszy raz, kiedy prawie umarł a potem usłyszał prze mgłę głos trenera “OK koniec rozgrzewki, zaczynamy workout”. – [wszyscy tam byliśmy, serio – przyp. red.]

Ciebie też najprawdopodobniej to czeka, więc przygotuj się psychicznie.

Idź w stronę światła – niezawodna taktyka podczas pierwszych treningów CrossFit.

Jeśli łapiesz powietrze jak ryba wyjęta z wody i wydaje Ci się, że nie wytrzymasz ani minuty dłużej to… wydaje Ci się.

Wcale nie umierasz, na 99.99% nie dzieje się nic groźnego. Po prostu Twój organizm pierwszy raz od dawna wszedł na wysokie obroty. Z tym uczuciem trzeba się oswoić, więc zachowaj spokój, weź dwa głębsze oddechy i zrób kolejne powtórzenie,
potem następne itd.

Nie myśl o tym, że jeszcze 15 minut do końca, a Ty już ledwo żyjesz. Koncentruj się na każdym ruchu, czas minie, a Ty na koniec będziesz dumn(a)y, że dał(a)eś z siebie wszystko.

Pierwsze treningi CrossFit – pod opieką trenera raźniej i bezpiecznie.

Zaprzyjaźnij się ze skalowaniem, czyli modyfikacją treningu i dostosowaniem obciążeń do Twoich możliwości.

Skalowanie nie jest dla słabych i nie ma na celu wytknięcia, że ktoś czegoś nie umie. Chcemy dobrać trening do każdego uczestnika, tak aby mógł go wykonać bezpiecznie i uzyskać zamierzony efekt.

Potrzebujemy do tego współpracy z Twojej strony. Jeśli trener pyta w trakcie zajęć, czy dany ruch jest dla kogoś trudny albo proponuje modyfikacje, to nie po to żeby Ci “wjechać na ambicję”, tylko po to, żeby znaleźć wersję ćwiczenia najodpowiedniejszą dla Ciebie. A wszytko to, żebyś mógł(a) dobrze przepracować całe zajęcia, czyli maksymalnie wykorzystać czas i zapobiec kontuzji, podczas próbowania “do skutku” ruchów, które na razie przekraczają Twoje możliwości.

Jeśli tylko będziesz chciał(a), z czasem nauczysz się wszystkiego, serio. Daj sobie i nam chwilę na ten progres.


Treningi CrossFit – jak często? I czy można mieć zakwasy na powiekach?

Jeśli na treningu pracujesz na 100% swoich możliwości, będziesz też potrzebować czasu na odpoczynek.

Zacznij od 2-3 treningów w tygodniu. Dzięki temu Twoje ciało będzie miało czas się zregenerować, a Twój plan dnia i tygodnia nie stanie na głowie. To optymalna ilość treningów tygodniowo, ponieważ nie zniechęcisz się, a na pewno zobaczysz efekty swoich wysiłków.

Lepiej zacząć od dwóch treningów tygodniowo, a po jakimś czasie stwierdzić, że w sumie to jest fajnie i chciał(a)byś robić to częściej, niż “cisnąć” codziennie przez pierwsze 10 dni stycznia i dojść do wniosku, że nie dość, że masz zakwasy nawet na powiekach to jeszcze nie masz kompletnie czasu na życie.

W dni kiedy nie przychodzisz na trening, zadbaj o jakąś formę aktywności – idź na spacer, pojedź gdzieś rowerem, zostaw samochód na parkingu i idź po zakupy pieszo, wyjdź z metra schodami zamiast windą. To wszystko drobiazgi, ale małe zmiany nawyków kumulują się i z czasem dają świetne efekty.

Szczęśliwego Nowego Roku i do zobaczenie na treningu!

Pamiętaj – zacznij od 2 -3 treningów tygodniowo i daj sobie i nam czas, na progres.

Jeśli nie wiesz, czy CrossFit to zajęcia sportowe dla Ciebie, zapraszamy do przeczytania artykułu o tym, czym właściwie jest CrossFit oraz o tym, co to jest skalowanie i dlaczego na pewno sobie poradzisz.

Jeśli obawiasz się, że podnoszenie ciężarów nie jest dla Ciebie dobre, koniecznie przeczytaj dlaczego warto dźwigać.