Trening osób z niepełnosprawnością – w EMC trenujemy razem.

Wierzymy, że CrossFit jest formą aktywności dostępną dla każdego. CrossFit oferuje całą gamę rozwiązań, aby trening dla osób z niepełnosprawnościami był bezpieczny i atrakcyjny (nie ma nudy!), a przede wszystkim jak najbardziej  zbliżony do treningu osób bez niepełnosprawności ruchowej. Na sali treningowej wszyscy, niezależnie od wieku, płci, wagi, możliwości ruchowych czy “formy”, pracujemy równie ciężko,  wykonując ten sam trening.

CrossFit Adaptive. 

CrossFit Adaptive, bo taką oficjalną nazwę noszą treningi dla osób z niepełnosprawnością ruchową, różni się od treningów regularnych jedynie poziomem skalowania (czym jest skalowanie ćwiczeń przeczytasz tu) ćwiczeń. Cała struktura treningu oparta jest na identycznych założeniach, co grupowy WOD (Workout of the Day – trening dnia), z dodatkowym naciskiem na możliwości osób ćwiczących.

Jak wygląda trening CrossFit osób z niepełnosprawnością?

Kluczową rolę odgrywa tutaj trener/trenerka, którzy powinni posiadać dodatkowe wyszkolenie w zakresie treningu CrossFit Adaptive. Ze względu na indywidualny charakter treningu używamy do niego o wiele więcej sprzętu, niż zazwyczaj, a wszystko po to, żeby WOD mógł zostać wykonany płynnie, bez zbędnego zatrzymywania się między stacjami.

Zajęcia CrossFit Adaptive to zajęcia bardzo wymagające zarówno dla uczestników, jak i dla prowadzących. Chodzi tutaj o aspekt mentalny, ale również fizyczny. Dlatego grupy zorganizowane są w sposób kameralny, tak aby każdy czuł się komfortowo i mógł dać z siebie 100%. A przy okazji czerpać siłę z magii grupy i naszej społeczności.

Zobacz, jak trenujemy w CrossFit Elektromoc:

Zajęcia CrossFit Adaptive to forma zabawy ruchem, ruchem samym w sobie, która ma na celu usprawnić życie trenujących w największym możliwym dla nich zakresie. Bo podstawową zasadą CrossFitu jest nie szkodzić, a polepszać nasze zakresy ruchowe tak, żeby funkcjonowało nam się zwyczajnie prościej.

Nie jest inaczej w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Zasadniczo sam CrossFit bazuje na ruchach funkcjonalnych, czyli imitujących ruchy z życia codziennego. W związku z tym na zajęciach CrossFit Adaptive staramy się wszyscy:

  • podciągać,
  • wypychać,
  • rzucać,
  • poruszać jak najsprawniej w swoich zakresach,
  • wstawać,
  • schodzić (na przykład) z wózka czy na niego wracać.

Umożliwia to bazowanie na własnej sile i sprawności. CrossFit może przynieść dużo satysfakcji, kiedy udaje się zrobić coś, co w warunkach domowych jest nierealne do zrobienia lub gdy udaje się to zrobić sprawniej i łatwiej.

Jednym z najważniejszych założeń treningu CrossFit dla osób z niepełnosprawnościami jest maksymalne wzmocnienie, aby osiągnąć jak największą samodzielność w realizacji codziennych zadań. Dla wielu osób jest to też zwyczajnie okazja do poruszania się dla przyjemności :)

Zapraszamy do naszej crossfitowej rodziny trenujących!

W Crossfit Elektromoc oferujemy darmowe treningi CrossFit Adaptive w

  • w każdy wtorek 19:00
  • oraz sobotę o 12:45

Ponadto, wychodząc naprzeciw covidowym rygorom , a także niedostępności transportu niektórych z naszych trenujących osób, w każdy piątek spotykamy się online o 19:00.

Do zobaczenia na sali!

Za cenne uwagi i pomoc przy pisaniu tego tekstu językiem inkluzywnośći serdecznie dziękujemy Kasi Bierzanowskiej. Kasia prowadzi stronę Pełnoprawna, za pośrednictwem której realizuje misję edukacji społecznej, aby wszystkim “(…) żyło się godnie i niezależnie we wspólnym, równym świecie”.

Zajęcia CrossFit Adaptive rezalizowane są przez Klub Sportowy EMC.
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Zakochaj-sie-w-Warszawie-Bielany-CrossFit-Elektromoc

Zajęcia CrossFit Adapitve są darmowe!
CrossFit Adaptive i OPEN 2022

Czy wiesz, że zawodnicy “Adaptive” startują w międzynarodowych zawodach CrossFit Open?
Czym jest OPEN dowiesz się tutaj. Więcej informacji o dywizji Adaptive znajdziesz tutaj.

Zapisz się na swój  pierwszy darmowy trening i dołącz do naszych Klubowiczów!