Postanowienia noworoczne – okiem psychologa sportu. Jak zamienić postanowienie w nawyk?
Impreza się kończy, Nowy Rok nadchodzi, a wraz z nim kolejne postanowienia noworoczne, które być może pamiętasz z zeszłego roku. Nad celami noworocznymi zaczynasz pracować oczywiście od poniedziałku lub od jutra.
O czymś zapomniałam? Dopisz do listy swoje cele noworoczne. Przez cały styczeń w pocie czoła pracujemy nad swoimi postanowieniami noworocznymi, a potem przychodzi luty i… statystyki na siłowni drastycznie spadają. Dlaczego?
Dlaczego mniej znaczy lepiej? Cele noworoczne czy cel noworoczny?
Za to, czy dotrzymamy postanowień noworocznych odpowiada nasza uwaga i samokontrola. Wyobraź sobie, że masz 2 baterie – Samokontrolę i Uwagę.

Obie na starcie są dobrze naładowane, ale każda decyzja i każda akcja, która wymaga samokontroli (nie zjem tego batonika, nie usiądę na kanapie, tylko pójdę na trening) zabiera z niej % naładowania.
Jeśli zamiast kontrolować swoje zachowania w jednym obszarze postanawiasz mieć pod kontrolą więcej zadań, to Twoja bateria wyładowuje się bardzo szybko i w rezultacie nie masz już energii.
Bateria Uwagi odpowiada między innymi za naszą koncentrację na zadaniu, dlatego też wyładowują ją wszystkie bodźce, którymi jesteśmy codziennie bombardowani.
Czas na postawienie sobie jednego celu noworocznego.
Kluczem do sukcesu jest podpisanie ze sobą kontraktu. Kiedyś… Więcej… W tym roku… To stwierdzenia ogólne, które chcesz wyrzucić do kosza i zastąpić je KONKRETNYMI zadaniami.
Jeśli chcesz wytrwać w swoim postanowieniu noworoczonym zapraszam Cię do wykonanania zadania noworocznego, które pozwoli Ci osiągnąć sukces.
Weź kartkę i długopis (to wystarczy) i zapisz JEDEN CEL NOWOROCZNY, nad którym będziesz pracować w 2022 roku.

A co najbardziej nas motywuje do dalszej pracy? WIDOK PROGRESU i POCZUCIE SPRAWCZOŚCI, zatem zadbaj o nie i za każdy dzień treningu przydzielaj sobie odznakę w kalendarzu. Uzbieraj ich 28 i bądź z siebie dumny(a), bo …
POSTANOWIENIA NOWOROCZNE ZAMIENIŁE(A)Ś W NAWYK.
Brawo! Zamieniłe(a)ś cel noworoczny w nawyk! I pamiętaj- nagradzaj się, ponieważ sukcesy trzeba świętować. 28 dni regularnych treningów? To Twoja wygrana! Udało się? Czas na kolejne wyzwanie!
Pilnuj, aby nie rozładować swoich baterii – skup się na jednym celu i zamień go w zdrowy nawyk. Trzymam kciuki!